Ana sayfa Eğitim Kula Jeoparkı, Eğitime Işık Tutuyor

Kula Jeoparkı, Eğitime Işık Tutuyor

256
0
PAYLAŞ

UNESCO sertifikalı Kula Volkanik Jeoparkı, İzmir’den gelen 150 lise öğrencisine ev sahipliği yaptı. Volkan koniler ve sönmüş lavlar arasından geçen öğrenciler,  öğretmenleriyle coğrafya dersini uygulamalı olarak işledi.

İzmir Bornova Anadolu Lisesinde eğitim gören 150 öğrenci, coğrafya dersi kapsamında antik çağ coğrafyacısı Strabon’un “Geographika” eserinde “Yanık Ülke” olarak tanımladığı Kula Volkanik Jeoparkı’nı ziyaret etti. Coğrafya öğretmeni Yusuf Oğuz, öğrencilere “yer bilimleri” konusunu jeopark alanında anlattı. Liseliler daha sonra 10 bin yıl önce volkanik patlamalar sonucu yaklaşık 305 kilometrekarelik alana yayılan lavların bulunduğu sahayı ve Kula Peri Bacaları’nı gezdi. Volkan konileri ve sönmüş lavlar arasından geçen öğrenciler, sahadaki taşlardan örnekler aldı ve içindeki mineralleri inceledi. Öte yandan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun da İzmirli öğrencilerle sohbet etti, onların sorularını cevaplandırdı. Jeoparkın giderek büyüdüğüne işaret eden Tosun, “Burası turizm açısından çok önemli. Şimdi eğitim faaliyetlerine de ev sahipliği yapıyoruz. Belediye olarak bu tür organizasyonlara destek olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Coğrafya eğitimi için mükemmel bir alan”

Eğitim gezisini düzenleyen Oğuz, öğrencilerine anlattığı yer oluşumlarının önemli kısmının Kula’da bulunduğuna dikkati çekti. Volkan konisi ve sönmüş lav akıntılarını barındıran bu arazinin öğrencilerinin eğitimi için çok önemli bir alan olduğunu vurgulayan Oğuz, “Öğrencilerimiz için önemli bir eğitim gezisi oldu. Burası coğrafya eğitimi için mükemmel bir alan

” dedi.

 

 

 

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here