Ana sayfa Dünya Sahte Facebook Hesaplarına Engelleme Başlatıldı

Sahte Facebook Hesaplarına Engelleme Başlatıldı

278
0
PAYLAŞ

Dünya’nın en çok kullanılan sosyal ağlarından birisi olan Facebook’ta, yerel seçimlere yönelik sahte profiller ve sayfaardan yapılan paylaşımlar hakkında  ülke çapında tehditleri belirleme, veri bilimi, yazılım mühendisliği, araştırma, toplum operasyonları ve hukuk konularında uzman olan ekiplerle mücadele başlatıldı.

Facebook, bu hafta içerisinde onlarca sayfayı ve hesabı kapattığını açıkladı. Sayfaların kapatılma gerekçesi ise “sayfaların ve sayfalara bağlı olan hesapların olağan dışı davranış göstermeleri” olarak nitelendirildi.  Facebook ise bu sayfaların aktivitesini yaklaşık bir hafta önce fark ettiklerini ve bu sayfalar ile özel olarak ilgilenen ekibin incelemelerden sonra bu sayfaları kaldırdığını açıklıyor.

Facebook, açıklamasında son olarak “Seçimlere yönelik paylaşımlar hakkında görevlendirdiğimiz ekibimiz ülke çapında görev yapan ve tehditleri belirleme, veri bilimi, yazılım mühendisliği, araştırma, toplum operasyonları ve hukuk konularında uzman olan ekiplere sahip. Bu ekipler bu olayda da durumu tanılamayı, soruşturmayı, problem üzerinde çalışmayı ve durdurmak için harekete geçmeyi kısa sürede başardı. Ekiplerimiz incelemelerine yargıdan, diğer teknoloji şirketlerinden ve diğer uzmanlardan gelecek ek bilgiler ışığında devam edecek” ifadelerine yer verdi.

SAHTE HESAP NASIL ŞİKAYET EDİLİR?

Facebook’ta sizin veya da bir arkadaşınızın adına sahte hesap açılmış ve sizin özel bilgilerinizi kullanıyorsa Facebook’a bildirim yaparak işlem sağlayabilirsiniz. Diğer soru ve sorunlarınız için Facebook Destek Hattı bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

Standart Sahte Hesap Şikayeti Aşağıdaki Gibidir.

  1. Taklit eden profile gidin. … simgesine tıklayın ve şikayet etme seçeneğini seçin
  2. Tanıdığınız birini taklit eden sahte bir hesabı şikayet etme talimatlarını izleyin

Arkadaşınızın Facebook hesabı yoksa, bu formu doldurması gerekir. Sadece taklit edilen kişinin şikayeti üzerine işlem yapılabilineceğini lütfen unutmayın.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here