Ana sayfa Dünya İtalya’da, Türkiye’yi Kula Jeoparkı İle Temsil Ettiler

İtalya’da, Türkiye’yi Kula Jeoparkı İle Temsil Ettiler

335
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin İlk ve Tek UNESCO  sertifikalı Kula Jeoparkı, İtalya’da düzenlenen 8. Uluslararası UNESCO Global Jeoparklar Konferansı’nda Türkiye’den tek katılımcı Jeopark olarak ülkemizi temsil etti.

Türkiye’nin ilk ve tek UNESCO sertifikalı Jeoparkı, Manisa’nın Kula ilçesinde bulunuyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi, Kula Belediyesi ve Salihli Belediyesi işbirliğinde Kula’da turizmin gelişmesi amacıyla kurulan Jeopark Belediyeler Birliği, dünyanın çeşitli ülkelerinden delegenin katılımıyla gerçekleşen 8. Uluslararası UNESCO Global Jeoparklar Konferansı Toplantısı’na katıldı. İtalya Alpler’inde bulunan Adamello Brenta da şehrinin Madonna di Campiğlio bölgesinde Global Jeoparkı’nda gerçekleştirilen toplantı kapsamında Kula Jeoparkı’nın mevcut sınırlarının genişletilerek ulusal ve uluslararası ağlarda öneminin daha da artırılması üzerine bir konferans gerçekleştirildi. Adamello Brenta UNESCO Global Geopark Başkanı Dr. Joseph Musen’in konuşması ile başlayan konferans, Global Geopark Yürütme ve Tevas UNESCO Global Geopark Başkanı Prof. Nicolas Zouros, Uluslararası Yerbilimleri Geoparklar Programı Sekreteri ve UNESCO Temsilcisi  Prof. Patrick Mckeever ve  Adamello Brenta UNESCO Global Geopark Partneri Audi Firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fabrizio Longo’nunb konuşmaları ile devam etti. Konferansa, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Kula Jeoparkı Koordinatörü Prof. Dr.Tuncer Demir, UNESCO Görevlisi Özlem Adiyaman Lopes, İTÜ Avrasya Yerbilimcileri, Prof. Dr. Atilla Çiner ve 40’a yakın ülkeden 850’den fazla temsilci katıldı. Yabancı delegelere Türkiye’nin tarihi ve turistik güzellikleri ve Kula Jeoparkı hakkında bilgi veren Başkan Tosun, Başkan Kayda ve Koordinatör Prof. Dr. Tuncer Demir, katılımcıları Türkiye’ye davet etti.

Başkan Tosun; “ Kula Jeoparkı, En Değerli Mirasımız”

İtalya’da Türkiye, Manisa ve Kula’yı en iyi şekilde tanıtmaya çalıştıklarını ifade eden Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun; “İtalya’da devam eden 8. Uluslararası UNESCO Jeoparklar Ağı Toplantısına katıldık. Ülkemizi, Uluslararası düzeyde en iyi şekilde temsil ederek Kula Jeoparkı sayesinde ilçemizin Türkiye’nin jeoturizm üssü olmasını hedefliyoruz. Kula Jeoparkı, dünyada ve Avrupa’da, doğa korumacılığı ile birlikte doğa eğitiminin de yapılabildiği, yerel halka ekonomik gelir sağlayabilecek potansiyeli olan, son yıllarda hızla yaygınlaşan ve sürdürülebilir turizmin Türkiye’de UNESCO tescilli tek merkezi. Kula Jeoparkı için attığımız her adım, Kula’nın yarınları için en değerli yatırımdır. Kula Jeoparkı, bizim için özellikle dünyanın yeryüzü oluşumlarının neredeyse tüm izlerini barındırması noktasında doğanın en büyük mirasıdır. Salihli Belediye Başkanımız Zeki Kayda, Jeopark Koordinatörümüz Prof. Dr. Tuncer Demir ile birlikte bu toplantıya katılarak ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyoruz. Üst düzey yetkililerle birçok toplantı gerçekleştiriyoruz. Bu tür toplantılar vesilesiyle Türkiye’yi ve Kula Jeoparkı’nı tanıtma imkanı bulmuş oluyoruz. Yaptığımız bu çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here