Ana sayfa Kula 22. Selvili Dede Şenliği Coşkuyla Kutlandı

22. Selvili Dede Şenliği Coşkuyla Kutlandı

307
0
PAYLAŞ

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kenger Selvili Dede Anma Etkinliğinin bu sene 22’incisi düzenlendi. Etkinliğe yüzlerce Alevi vatandaşın yanı sıra her meshebden vatandaş katılarak anma etkinliğine destek verdi.

Kula’nın Kenger Mahallesi’nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Selvili Dede Kültür ve Dayanışma Şenlikleri’nin 22’incisi bu yıl yine coşku ile kutlandı. Kula Belediyesi ve Kenger Mahalle Muhtarı Günay Yılmaz’ın işbirliğinde gerçekleşen programa, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Osman Kasırga, Manisa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Faik Şentürk, Kula Belediye Meclis Üyeleri İlyas Macun, Mehmet Karaayak, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Kenger Mahallesi vatandaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Selvili Dede’nin mezarı başında dualar eden vatandaşlara, keşkek, nohutlu et, pilav ve irmik helvası ikram edilirken şenlikte semah gösterisi, yerel sanatçıların şarkı ve türkü dinletisi gerçekleşti. Programda konuşan Kenger Mahallesi Muhtarı Günay Yılmaz; “ Mahallemizde Geleneksel hale gelen Selvili Dede Şenliğimizde bize büyük katkı sağlayan Kula Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Tosun’a ve emeği geçen tüm belediye personeline teşekkürlerimi sunuyorum. Bizler elimizden geldiğince geleneğimizi devam ettirmeye ve bizden sonraki nesillere de aşılanması için çalışıyoruz. Programın düzenlenmesinde benimde emeğim var diyen herkese teşekkür ederim” dedi.

Başkan Tosun; “Kardeşlik Duygularını Yaşatmak Mecburiyetindeyiz”

Bu coğrafyaya, bu topraklara sevgiyi, hoşgörüyü ekenlerin yolunda ilerlemiz gerektiğini belirten Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun; “ Allah’ın selamı üzerinize olsun, Peygamberimizin üzerine salatü selam olsun, ilmin kapısı olan Allah’ın Aslanı Hazreti Ali’ye  selam olsun, Serdarı şüheda Hazreti Hüseyin Efendimize salatü selam olsun ve bizi burada buluşturan yüce Allah’a şükürler olsun. Biliyorsunuz ki Türküye son zamanlarda hassas süreçten geçiyor. Kalbimizi acıtan olaylar gerçekleşiyor. Bu olaylar din adına islam adına ve Müslümanlık adına yapılıyor. Bir taraftan etnik köken, diğer taraftan insanların mezhepleri ve meşreplerim üzerinden birbirimize düşman etmeye çalışıyorlar. Bu medeniyetin çocukları olarak bize önemli işler düşüyor. Anadolu erenlerinin ve horasan erenlerinin mekteplerinin yetiştirdiği Yunus Emre’nin,  Hacı Bektaşı Veli’nin, Mevlana’nın genlerimize nakış nakış işlediği kardeşlik duygularını yaşatmak mecburiyetindeyiz. Onun için bu merasimlere, geleneklere sahip çıkmak zorundayız. Daha güzel dünyada ve yarınlarda buluşmak dileğiyle” dedi.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here