Ana sayfa Yerel KULA’DA BADEM HASADI BAŞLADI

KULA’DA BADEM HASADI BAŞLADI

482
0
PAYLAŞ

KULA’DA BADEM HASADI BAŞLADI

ÜRETİCİLER ACİLEN İLÇEDE BİR  BADEM İŞLETMESİNİN KURULMASINI İSTİYOR..

Manisa’nın Kula ilçesinde tütüne alternatif ürünler arasına girip 2007 yılından itibaren dikimine başlanan ve zamanla yaygınlaşan Kula’nın yeni gelir kaynağı olma yolunda ilerleyen badem üretiminde çiftçiler hasat çalışmalarına başladı. Pazar sorunu olmayan ve her zaman satışı yapılabilen bademler bahçelerden toplanarak kabuklarından ayrılıp güneşte kurutuluyor.

İlçede hızla badem dikimi olduğunu belirten çiftçiler,, “Bizim ilçemizin toprakları badem üretimi için çok uygun. Bademin pazar sıkıntısı da yok. 12 ay boyunca her zaman satılan bir ürün. Kula’da yıllardır tütün, buğday ve arpa ile tarım yapmaktaydı artık bunlar para etmiyor. İlçe halkı bundan sonra badem gibi meyveciliğe yönelmeli, Geçen seneki hasadımız normaldi. Bu sene yağışlardan dolayı biraz daha iyi. Bu yıl fiyatlar belirlenmedi ama geçen yıldan daha iyi olacağını umut ediyoruz..Önümüzdeki yıllarda kula’da tonlarca badem olacak.Biran önce ilçede bir badem işletme tesisi kurulmalı” şeklinde konuştular.

Öte yandan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri İlçe genelinde 9 bin 684 dekar arazide dikili badem ağacı bulunduğunu bu sene için yaklaşık 350 ton badem elde edilebileceğini belirttiler.

 

 

 

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here