Ana sayfa Tarih TARİHİ KULA ZAFER OKULU KADERİNE TERK EDİLDİ…

TARİHİ KULA ZAFER OKULU KADERİNE TERK EDİLDİ…

884
0
PAYLAŞ

Manisa’nın Kula ilçesindeki 175 yıllık tarihi kültür mirası olan ilçede binlerce kişinin eğitim gördüğü Zafer Okulu kaderine terk edildi.

6 Bin 400 metre kare saha içindeki 531 metrekare alana oturan 2 katlı okul 25 Sene önce bir yangın sonucu yanarak harap duruma düştü. Tarihi okul, zamanında Manisa İl Özel idaresi tarafından 4 kere Restorasyon için ihaleye çıkarıldı. Ancak ihaleyi kazanan firmalar işi yarıda bırakıp gitti. Daha sonrada tarihi bina kaderine terk edildi. 26 Ekim 2016 tarihinde Manisa Valiliği Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı imzalı ile Kula Kaymakamlığına bir yazı gönderdi. Yazıda tarihi Zafer Okulu için ödenek tahsis edilmediği için ihale işlemlerine devam edilememiştir. Binanın güvenliğinin sağlanması için Kula Kaymakamlığına ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bilgilendirildiği belirtildi. Tarihi okulun kaderine terk edilmesi bu okulda eğitim gören İlçe sakinleri ve ilçeyi gelen turistleri üzmektedir.

BİNANIN TARİHÇESİ
Binanın halk arasında, ilçenin Rum zenginlerinden Lambi oğlu Damyunus tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Osmanlı kayıtlarında ise binanın okul olarak 1843 yılında yapıldığı, 1892 yılında Rum çocuklarının eğitim gördüğü Lambiyanos okulu olarak ruhsatlandırıldığı görülmektedir. Kurtuluş savaşı sırasında askeri karargah olarak kullanıldı. daha sonra ise 16 Eylül 1923 tarihinde Zafer Okulu olarak isimlendirilmiştir. Zafer Okulu Kula ilçesi için kültürel bir miras niteliği taşımaktadır.

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, konuyla ilgili haber sitemize verdiği demeçte şu ifadelere yer verdi; “1990’lı yıllara kadar eğitime hizmet eden Kulamızın en güzel en nadide tarihi eserlerinden biri olan Zafer Okulu 1990’lı yıllarda geçirdiği üzücü bir yangın sonucu kullanılmaz hale gelmiştir. Aradan geçen uzun yıllara rağmen binlerce kişinin eğitim gördüğü tarihi okulun tekrar hayata kazandırılamaması her Kulalı gibi bizleri derinden yaralamaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde Zafer Okulu’nun restore ettirilmesi gündeme getirilmiş, hatta restorasyonu tamamlandıktan sonra Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi olarak hizmet vereceği bildirilmişti. Ancak başlayan restorasyon çalışması defalarca farklı yüklenici firmalara verilmiş ve maalesef bir türlü sonuç elde edilememiştir. Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi olarak Kula’nın tarihi dokusunu korumak ve turizme katkı sağlamak için başlattığımız restorasyon projeleri kapsamında turizme kazandırdığımız Beyler Evi, Emir Dedeler Evi, Essanlar Evi, Eski Hastane, Dr. Aristo Evi gibi daha binlerce tarihi ev, koruma altına alınmayı bekliyor. Tarihi Zafer Okulu’nun restorasyonunun bir an önce tamamlanarak turizme kazandırılması konusunda ilgili bakanlık ve kurumların gerekli ilgiyi göstermelerini bekliyoruz. Kula Belediyesi olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da bildirmek isterim”.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here