Ana sayfa Kula Semerci Ahmet Amca, Başkentte Mesleğinin İnceliklerini Tanıttı

Semerci Ahmet Amca, Başkentte Mesleğinin İnceliklerini Tanıttı

445
0
PAYLAŞ

Ankara’da geleneksel olarak düzenlenen Altınköy 4. Hasat Şenliği’ne her yıl katılan Kulalı Semerci Ahmet Bak, mesleğinin inceliklerini tanıttı.

Ankara’da köy hayatının tüm güzelliklerini gelenekleriyle birlikte şehre taşıyan Altınköy Açık Hava Müzesi’inde 4. Hasat Şenliği sona erdi. Türk gelenek ve göreneklerini daha yakından tanıtan, köy hayatının inceliklerini yerinde görme imkanı sunan Altınköy Açık Hava Müzesi’nde Kulalı semer ustası Ahmet Bak, etkinlik boyunca ziyaretçilere “semer yapımı”nın inceliklerini tanıttı. 50 yıllık semer ustası Ahmet Bak, ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.Hayvancılıkta önemli bir yeri olan at, katır, eşek, deve gibi yük taşıyan hayvanların sırtına konulan bir araç olan semerin yapım aşamalarını yakından görme imkanı bulan ziyaretçiler, keyifli anlar yaşadı. Semer yapımı her zaman olduğu gibi en çok çocukların ilgisini çekti.

“50 Yıldır Semer Yapıyorum”

 Semer yapımı işinin kendisine dedelerinden miras kaldığını söyleyen semer ustası Ahmet Bak, “50 yıldır bu işle uğraşıyorum. Ben bu işle uğraşan 4’üncü kuşağım. Altındağ Belediyesi’nin daveti üzerine katıldım. Eskiden daha çok işimiz vardı. Şimdi biraz azaldı tabii. Daha çok dekoratif ve turistik amaçlı semerler yapıyorum. Bu köy gerçekten çok güzel bir yer. Ziyaretçiler de çok ilgilendi, sağ olsunlar. Beni buraya davet ettikleri için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

 

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here