Ana sayfa Kula Kulalıların Sit Çilesi

Kulalıların Sit Çilesi

1052
0
PAYLAŞ

Tarihi evleriyle ülke çapında ün yapmış Manisa’nın Kula İlçesi’nde, içerisinde yaşam olmadığı için zamana direnemeyen eski evler yıkılma tehlikesi geçiriyor. SİT alanında bulunduğundan dolayı müdahalede edilemeyen tarihi evler, vatandaşlar için büyük tehlike oluşturuyor.

Manisa’nın tarihi evleri ile meşhur Kula ilçesinde, 3 bine yakın tescilli tarihi yapıdan bir kısmı tarihe gömüleceği günü bekliyor. İçerisinde yaşam olmayan tarihi evler,  gerekli onarım çalışmaları yapılmadığından dolayı rüzgar ve yağışlı havaların da etkisiyle yavaş yavaş göçüyor. Son olarak yağmur suları altında çürüyen evlerden biri daha geçtiğimiz günlerde yıkıldı. Akgün Mahallesi Divlit Caddesi ile Essanoğlu Caddeleri’nin kesiştiği noktada bulunan ve bir bölümü aniden çöktü. Tarihi evin çöken enkazı, Anıtlar Kurulu’ndan izin gelmeden kaldırılamadı. Yağmur, fırtına gibi doğal olayların etkisiyle aniden çöken veya kendiliğinden yıkılan evler, vatandaşların can ve mal güvenliğini de tehlikeye sokuyor. Yıkılma tehlikesi bulunan evlerin bulunduğu cadde ve sokaklarda yürümeye korkar hale gelen vatandaşlar acil çözüm üretilmesini istiyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi’nin başlattığı restorasyon projeleri kapsamında tekrar hayata kazandırılan Beyler Evi, Emir Dedeler Evi, Essanlar Evi, Eski Hastane, Dr. Aristo Evi gibi daha binlerce tarihi ev, koruma altına alınmayı bekliyor.

Vatandaş Dertli
Tarihi evlerin yoğun olarak bulunduğu Akgün Mahallesi’nde oturan Mersin Çınar, “Özellikle rüzgarlı günlerde dışarıya çıkmaya korkuyoruz. Yıkılma tehlikesi yüksek olan eski evlerin olduğu sokaklarda çocuklar oynuyor, okula gidip geliyor. Artık enkaz altında kalabiliriz korkusuyla sokağa çıkıyoruz. Geçtiğimiz hafta çöken binanın yanından olay anında arkadaşımla geçiyorduk, şans eseri başımıza bir şey gelmedi, ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Yetkililerin, dokunmayın yıkılsın diye değil yaşasın, yaşatılsın diye önlem alması gerekiyor.”

Mahalle sakinlerinde İsmail Akçin ise, ” Kula’ya hafta sonları yüzlerce yerli turist, yıkılan evlerin enkazını görmek için değil bugünlere kadar nasıl korunabilmiş merakıyla geliyor. Ama sanırım her geçen gün tarihi evlerde, gelen turistlerde bir bir azalacak. Belediyemiz kendi imkanları ölçüsünde bir şeyler yapmaya çalışıyor. Aynı özveriyi devletimizin ilgili bakanlıklarından bekliyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here