19 Nisan 2015 Pazar

Akhisar'da trafik kazası: 1 ölü

ADAM GİBİ ADAM OLMAK!

04 Eylül 2012, 10:19
ADAM GİBİ ADAM OLMAK!
Zekeriya İsbat

 Adam gibi adam olmak ! Nasıldır bilirmisiniz? Öyle karizma falan değil mesele. Dik durmak, eğilip bükülmemek. Onurlu, şerefli olmak.


Adam olmak için... İki kulak, iki göz, Ağız burun değil konu. Adam olmak başta, insan olmak. Özünde sözünde insan olmak. İçinde olduğumuz yalan dünyanın; Görüntüde gerçek, gizlilikte sahte görüntüsüne itibar etmemek. Halka vacip hak ve hakikatin önünde durmak. Gerekirse mücadele etmek. Yalnız dahi olsan önder olmak. Anlı şanlı namlı yaşamak. Gerçekten büyük olmak. Soyluluğu ırkta değil benliğinde hissedip göstermek. Gardaşa gardaş, bacıya bacı gözü. Haklıya eyvallah, haksıza hayde bismillah demek.


Kalleşliğe prim vermemek. Korkaklığa namertliğe yenik düşmemek. Büyüklük bu işte, Meşhur ya da ünlü olmak değil. Namlı, namzetli olmakta değil. Adam gibi adam olmak işte.


Giyim, para, boyposla ölçülmez adamlık. Ya da güzel kandırmaca sözlerle konuşmak değil. Yürüdüğü çizgiyi iyi bellemek. Kıvırmak değil köçebek gibi. Nokta kadar kararlı, virgül kadar asil olmak. İdaalleri uğruna ne fikir taassubundan vazgeçecek, ne de adam satacak. Paraya pula değer vermeyecek. Düşmana yarenlik edip, dosta arkadan vurmamak kalleşçe. Bazen öyle adamlar var ki dövülmeye değmeyecek.


Azimli ve kararlı, Bakışları keskin ve ateş gibi parlayacak. Atam gibi bakacak çakmak çakmak. Oturduğu koltuğa güç katacak. Bulunduğu mevkiye yakışacak. Güce güç ve şerefe şeref katacak. Güçsüzle alay edip, güçlüğe çanak tutmayacak. Üste mevki ve makamlarda diz çökmeyecek. Allahtan başka kimseye boyun eğmeyecek. Fener alayı gibi yanıp sönmeyecek. İki yüzlülük, kalleşlik kahpelik etmeyecek. Kelime oyunları etmeyecek. Doğrucu olacak, alkışa değil, mertliğe soyunacak. Emellerine, özlemlerine yenilmeyecek. Uğuşuk olmayacak, pineklemeyecek. Gerekirse yüksek dağlarda Mehmetçiye önder olacak.


Devletine canla başla canını ortaya koyacak. Tıpkı Mehmetçik gibi yürekli olacak. Sarp ve çetin yollarda aslan kesilecek. Önden havlayıp sonra sinmeyecek. Rahatına düşkün olmayacak. Zorlukları göze almasını bilecek. Kula kul olmayacak. Kendi borusunu kendi öttürecek. Düzenbaz yardakçı olmayacak. Dalkavuk yağcı olmayacak. Rotasını kendisi ayarlayacak. Rotaya dümen olmayacak. Gelene ağam, gidene paşam demeyecek. Adam gibi adam olacak işte adam dediğin. Giyim kuşamla değil, parlak yürekle duracak. Aydınlık havada mum yakmayacak.


Ne adamlar gördüm üzerinde giyim kuşam yok...
Ne giyim kuşam gördüm ama içinde adam yok.

Ne mutlu ki, bu vasıfları taşıyanlara. Sorumluluğunu bilip adam gibi adam olanlara. Adam dediğin ... Adam gibi olacak işte !

 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GAZETE MANŞETLERİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
sanalbasin.com üyesidir
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV